Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 27 maj 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1622 7420  Akvarell Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signerad. Akvarell, 100x67 cm, yttermått inklusive ram: 118 x84 cm. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:31)

1622 9226  Amfora på ställning Nordafrika, keramik, bemålad. Höjd: 89 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:16)

1622 7049  Armbandsur Certina Automatic, "Waterking215", ej armband. Bottens, diameter: 3,5 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:35)

1622 9281  Armring 18k guld. Med grön sten och småpärlor, innermått: 5,5x5. Vikt: 12,8 g

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:04)

1622 8038  Barstolar 2 st, höj- & sänkbara. Längd: 55 cm. Djup: 50 cm, höjd: ca 100 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:48)

1622 9005  Bestick 55 delar, Vasa, nysilver, 12 matknivar, 12 efterrättsskedar, 18 matgafflar, 12 efterrättsgafflar, 2 uppläggningsgafflar, 15-26 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:15)

1622 9218  Bestickuppsättning 100 del ca, CG Hallberg, Nysilver. Längd: 10-24 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:20)

1622 9006  Bestickuppsättning Nysilver

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:03)

1622 9142  Bijouterier diverse inkl. Silverbrosch

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:47)

1622 9099  Bildrulle Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:11)

1622 8019  Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. "Pilaster". Källemo, brännstämplad, 12 hyllplan. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 205 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:09)

1622 8334  Bokhyllesystem Pira, Teak. Djup: ca 40 cm, nyckel

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:21)

1622 9104  Bordslampa keramik. Höjd: 110 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:20)

1622 9141  Bordslampa Kina, fd perukstock, porslin. Höjd: 61 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:22)

1622 8307  Bordslampa Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 62 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:07)

1622 9231  Bordslampa Tidigt 1900-tal, Kolonn, mässing. Höjd: 72 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:54)

1622 9386  Bordslampfot Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, Amalia ur serien ABC-flickor, glaserat stengodslera. Höjd: 21 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:21)

1622 8306  Bordslampor ett par, Glas. Höjd: 42 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:09)

1622 7390  Bordslampor Ett par, Onyx. Höjd: 75 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:00)

1622 8013  Bordsur 3 st, Newhaven, Smiths & Watford, tidigt 1900-tal. Höjd: 9,5-10 cm, längd: 0,5-10 cm, djup: 5-6 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:37)

1622 9201  Bordsur Ny-Louis seize, sten och mässing. Längd: 22 cm. Höjd: 38 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:52)

1622 8227  Brick/serveringsbord Bricka i glas, mässinghandtag, utfällbara hyllplan i sidorna med glas, mahogny. Bredd: 70 cm + 20x2, djup: 49, 5 + 20x2, höjd: 77 cm.

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:00)

1622 9179  Bricka Nysilver. Längd: 62 cm. Djup: 36 cm, höjd: 6-8 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:40)

1622 9270  Byrå 1800-tal, mahogny. Bredd: 77 cm, djup: 45 cm, höjd: 84 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:30)

1622 9277  Byrå omkring 1900. Bredd: 108 cm, djup: 53 cm, höjd: 94 cm

1622 9127  Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 90 cm, djup: 50 cm, höjd: 80 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:07)

1622 9253  Cabaret Kina, Inköpt i Peking 1964. Diameter: 16-39 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:04)

1622 9309  Cake stand Bordsmodell, metall, (saknar tallrikar). Höjd: 59 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:40)

1622 9123  Carborundumetsning 3 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerade, EA-upplagor, oramade lösa blad, oramade, 95x75 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:17)

1622 9356  Carborundumetsning Oidentifierad konstnär. Signerad. Bildmått: 53x33 cm, yttermått inklusive ram: 65x51 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:12)

1622 9286  Dagbädd med kuddar, nutida. Längd: 210 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:03)

1622 9272  Damarmbandsur Longines, boett och armband 18 k. Diameter: 2 cm, bruttovikt: 21 g

Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:28)

1622 9276  Damarmbandsur Tissot, Seastar seven, Boett i 18 k. Diameter: 2 cm, Bruttovikt: 24 g

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:51)

1622 9354  Dörrpar Vitmålade. Bredd: 65x2 cm, höjd: 237 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:47)

1622 9294  Etagehylla 1800-tal, svarvade ben, tre hyllplan, mahogny, 37x37. Höjd: 76 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:08)

1622 9350  Etsningar 2 st, Julio Zapata (f. 1932), Spanien. Modeller, yttermått inklusive ram: 49x40 - 42-60 cm. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:36)

1622 8249  Fällbord 1800-tal. Diameter: 86 cm, höjd: cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:33)

1622 9283  Fällstolar 3 st, trä

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:14)

1622 9121  Fällstolar 4 st, plåt

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:47)

1622 9380  Färglitografi Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad EA, daterad -74. Färglitografi, bildmått: 59x50 cm, yttermått inklusive ram: 72x62 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:17)

1622 9037  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 116/400. Färglitografi, bildmått: 29x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x34 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:18)

1622 9038  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 46/125, daterad med dedikation i tryck "gott nytt År tillgivne Bengt Lindström". Färglitografi, bildmått: 39x27 cm, yttermått inklusive ram: 52 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:12)

1622 9036  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Signerad, numrerad 51/195. Färglitografi, daterad bildmått: 37x32 cm, yttermått inklusive ram: 59x49 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:55)

1622 9064  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: C upplaga med dedikation. Signerad. Färglitografi, bildmått: 37x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:28)

1622 9268  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. "Bommersvik". Signerad, numrerad 16/350, daterad 1991. Färglitografi, daterad bildmått: 48x65 cm, yttermått inklusive ram: 66x82 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:25)

1622 8030  Färglitografi Owen Dippie. Signerad, numrerad 5/50, "Master Ninjas". Färglitografi, bildmått: 23x89cm, yttermått inklusive ram: 42x106cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:44)

1622 8136  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 68/150. Färglitografi. Bladets mått: 54x38 cm, yttermått inklusive ram: 74x58 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:40)

1622 9052  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad och numrerad, EA upplaga 1X/XXX, Bladets mått: 29x24 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 39x35 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:19)

1622 8268  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 477/500. Färglitografi, bildmått: 30x43 cm, yttermått inklusive ram: 42x55 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:40)

1622 2034  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 15x15 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:39)

1622 9394  Fåtölj + kudde, 1940-tal, Jofef Frank textil, "Anakreon"

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:07)

1622 9069  Fåtölj Bolia, modell Vitesse, svart skinn, kromad benställning, snurr - och justerbar. Bredd: 65 cm. Höjd: 103 cm, sitthöjd 67 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:28)

1622 9196  Figuriner 6 st, Bing & Grøndahl, djur. Höjd: 5-11 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:02)

1622 9048  Fiskpocherare med galler, Ialo Otinetti, aluminium. Längd: 60 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:15)

1622 8292  Flintlåspistol Längd: 31 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:37)

1622 9252  Fönsterlampor Ett par, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing. Diameter: 11 cm, höjd: 14 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:50)

1622 9251  Glas 6 st, Gaissa, Iittala. Höjd: 14 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:37)

1622 9152  Glas på fot. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 23,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:58)

1622 9095  Glasburkar 3 st, klarglas, grönt glas. Diameter: 12-23 cm, höjd: 18-29 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:51)

1622 9363  Glasservisdelar 10 st, Iittala, Aino Aalto (1894-1949), Finland. 5 + 5, blått/bruntonat glas, Höjd: 9-11 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:47)

1622 9021  Glasservisdelar 12 st, Kaj Franck (1911-1989), Finland. "Kartio", klarglas, grönt glas. Diameter: 8 cm. Höjd: 8 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:01)

1622 9129  Glasservisdelar 22 delar, Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Skruf glasbruk. Höjd: 7,5-14 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:43)

1622 9045  Glasservisdelar ca 55 delar, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Karlberg", Kosta Boda, 11 ölglas, 11 vinglas, 11 selterglas, 10 snapsglas, 12 starkvinsglas

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:16)

1622 8325  Glasservisdelar Homegaard, ca 35 delar. Höjd: 9-17 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:03)

1622 8185  Golvlampfot Mässing/läder. Höjd: 127 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:34)

1622 8040  Golvlampor Ett par. Höjd: 118cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:50)

1622 9155  Golvlampor ett par. Smide med glaskupa, Roberto Galli. Höjd: 183 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:36)

1622 9221  Gouache Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahiti. Akvarell, bildmått: 10x18 cm, yttermått inklusive ram: 27x34 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:07)

1622 9300  Grafik äldre modell, bland annat 1600-tal, Wierix, Bega mfl, oramade lösa blad, bladets mått: 8x6 - 49,5x41 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:09)

1622 9065  Grafiska blad/tryck 4 st, Oidentifierad konstnär. Asien, mm 18x14 cm, yttermått inklusive ram: 29x24 cm. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:59)

1622 9335  Gravyr Schweiz, bladets mått: 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:48)

1622 9257  Gunghäst modell äldre. Längd: 129 cm, höjd: 87 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:43)

1622 9289  Halskedja 18k guld. Längd: 38 Vikt: 2,5 g

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:37)

1622 9362  Halskedja 18k guld. Med hänge, 18k guld. Vikt: 2,2 g. Längd: 37 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:04)

1622 9288  Halskedja 18k guld. Med hänge. Längd: 42 cm, Vikt: 2,1 g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:25)

1622 9135  Herrarmbandsur Facit, stål, Boettens storlek: 4,6x4,2 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:36)

1622 9115  Hörnskåp med glasdörr, riklig intarsiadekor, Bredd: 58 cm. Djup: 58 cm, höjd: 204 cm, nyckel

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:23)

1622 8319  Hörnvitrinskåp mahogny. Höjd: 191 cm, nyckel

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:34)

1622 9101  Ikon Maria och barnet, 23,5x18 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:58)

1622 9306  Illustrerade tidningar 3 volymer, 1856,1860 & 1866,41x29 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:07)

1622 9158  Kaffe-/ teservis 40 delar, Japan, dekor av körsbärsblom och fågel, 17 mockakoppar, 11 kaffekoppar, 8 tekoppar, tekanna, sockerskål, gräddkanna, uppläggningsfat

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:54)

1622 9160  Kaffegods 12 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:43)

1622 9086  Kaffekoppar 12 st, Shelley England, Begonia. Diameter: 6 cm. Höjd: 6 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:11)

1622 9156  Kaffeservis 25 delar, porslin med floral gulddekor, 10 kaffekoppar med fat, 12 assietter, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:39)

1622 2045  Kaffeservis Karin Björquist (1927-2018), Sverige, Gustavsberg, 9 delar, "Kobolt", flintgods, blå dekor på vit botten, 6 kaffekoppar med fat + en extra kopp, kaffekanna, mjölkkanna

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:37)

1622 8196  Kantin koppar med tapp. Märkt C A Bayard, Höjd: 50 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:54)

1622 9242  Karaffer 2 st, En graverad "Riksbanken". Höjd: 29-33 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:16)

1622 9385  Karaffer 5 st, kristall. Höjd: 17-33 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:54)

1622 9120  Karmstol Gustaviansk, provinsarbete

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:52)

1622 8130  Karmstolar ett par

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:46)

1622 9172  Karmstolar Ett par, rokokostil, omklädda

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:09)

1622 9009  Keramik Rörstrand, Stengods, diameter: 29 cm

1622 9274  Konstglas 3 delar, bland annat Bertil Vallien, diameter: 18-32. Höjd: 5-12 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:55)

1622 7087  Konstglas 3 delar, Kosta Boda, Hydman Vallien/B Vallien/K Engman. Höjd: 6-14 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:09)

1622 9244  Konstglas 8 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 6-21 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:40)

1622 9328  Kopparstick Kolorerat, "Stokholmia". Bildmått: 24x79 cm, yttermått inklusive ram: 47x cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:16)

1622 9327  Kopparstick kolorerat, Drottningholm, Jaques Miller Delin, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 53x63 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:27)

1622 9329  Kopparstick Skogkloster. Bildmått: 25x50 cm, yttermått inklusive ram: 41x65 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:42)

1622 9058  Kräftservisdelar Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand, 11 delar, flintgods, dekor av kräftor, 10 tallrikar. Diameter: 22,5 cm, skål. Diameter: 21 cm. Höjd: 10,5 cm

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:38)

1622 9234  Lackaskar 2 st, bland annat Ryssland. Längd: 8-16 cm, höjd: 3,5 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:49)

1622 9073  Lampbord Ett par, benställning i krom, två glasskivor, diameter, 45. Höjd: 54 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:51)

1622 9176  Lampbord Ett par, Gustaviansk stil, mahogny, mässingsdekor. Bredd: 52 cm, djup: 32 cm, höjd: 52 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:55)

1622 9173  Lampbord Ett par, Marmorerade. Bredd: 55 cm, djup: 31 cm, höjd: 62 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:37)

1622 9259  Lampbord mahogny, Bambuimitation, rotting / glasskiva. Bredd: 62 cm, djup: 48 cm, höjd: 54 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:14)

1622 9305  Lampetter Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna, mässing. Höjd: 47 cm ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:52)

1622 9108  Leksaksbilar 3 st, bland annat Steiff. Längd: 24-39 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:48)

1622 9359  Leksaksdjur 4 st, modell äldre, 2 björnar + 2 hundar. Längd: 23-31 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:43)

1622 9346  Litografi England, sällskap, 22x28 cm, yttermått inklusive ram: 33x39 cm. Ej signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:16)

1622 9046  Litografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. "La Danse des Faunes". Signerad i trycket. Bildmått: 42x52 cm, yttermått inklusive ram: 59x71 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:01)

1622 8225  Ljuskrona Rokokostil, stomme i mässing, 6 st ljuspunkter. Bredd: 40 cm. Höjd: 60 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:39)

1622 8279  Ljusstakar 4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 15-19 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:10)

1622 2040  Ljusstakar ett par, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Höjd: 15 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:09)

1622 9200  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 18 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:34)

1622 9054  Ljusstake Klong, "Gloria", mässing. Diameter: 42 cm, höjd: 44 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:06)

1622 9145  Lockurna Delfts. Höjd: 33 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:58)

1622 9246  Lockurna Meissen. Höjd: 36 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:54)

1622 9219  Martiniglas 4 st, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Inermezzo. Orrefors. Höjd: 17 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:31)

1622 9184  Matbord England. Bredd: 130 cm, djup: 85 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:40)

1622 9282  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, 1 ilägg, diameter: 105, höjd: 75 cm, ilägg 33 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:35)

1622 8240  Matsalsgrupp Asien, 7 delar. Längd: 132 cm, djup: 86 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:04)

1622 9220  Matservis 56 delar, Rosenthal, Helena, bård i guld och blått, 11 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, 12 förrättstallrikar, 8 uppläggningssfat, såsskål

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:14)

1622 8364  Matservis 58 delar, Rörstrand

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:43)

1622 8278  Matservis Arabia, 24 delar, "Karelia"

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:11)

1622 8290  Matservis Rörstrand, Aragona, 55 del

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:31)

1622 9077  Matservisdelar 16 delar, Swedish Grace, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Rörstrand, vitt porslin (snö) med kantrelief, 8 mattallrikar. Diameter: 27 cm, 8 skålar. Diameter: 12 cm, 1 stor skål. Diameter: 22,5 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:35)

1622 9217  Matservisdelar 28 delar, Rosenthal, Maria Björnbär, 12 mattallrikar, 13 djupa tallrikar, skål, uppläggningsfat, såssnipa

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:05)

1622 9031  Matservisdelar 58 delar, Mateus, blandade modeller, 15 mattallrikar. Diameter: 32 cm, 16 soppskålar. Diameter: 19 cm, 12 assietter 21,5 cm, 6 ostronskålar, diameter: 18 c

Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:49)

1622 9044  Matservisdelar ca 40 delar, Rosenthal, Classic Rose, 12 mattallrikar, 12 sopptallrikar, 12 förrättstallrikar, 3 uppläggningsfat, 2 serveringsskålar, såsskål

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:06)

1622 2048  Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Ranka" Gustavsberg, 35 delar, 6 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, karott, uppläggningsfat, 1 skål, 1 kopp, 1 skål med hänklar, 2 kaffefat

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:42)

1622 8351  Matta Kelim Afghan, 259x359 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:39)

1622 8275  Matta orientalisk, 130x187 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:51)

1622 9117  Matta Orientalisk, 137x212 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:14)

1622 7074  Matta Orientalisk, 295x400 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:28)

1622 9213  Matta orientalisk, 96x151 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:59)

1622 8151  Matta Orientalisk, Anatol, semiantik, 125x410 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:57)

1622 9355  Matta Orientalisk, Gabbe, 163x216 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:57)

1622 8005  Matta Orientalisk, galleri, 103x270 cm

1622 9212  Matta Orientalisk, galleri, 83x375

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:46)

1622 5334  Matta Orientalisk, Kelim, Afghan, 84x298 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:35)

1622 8001  Matta orientalisk, Mir, 187x272 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:26)

1622 9225  Matta Orientalisk, Pakistansk Bochara, 184x232 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:19)

1622 9340  Matta Orientalisk, Shiraz, 164x245 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:32)

1622 9126  Matta Röllakan, Evy Svensson. Signerad ES, 164x232 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:59)

1622 9369  Miniatyrvas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Höjd: 8,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:51)

1622 9222  Mockaskedar + kaffeskedar, 12 + 12 st, silver. Längd: 9-11 cm, vikt: 250g ca

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:30)

1622 9138  Mockaskedar + kaffeskedar, 6 + 12 delar, silver. Längd: 10,5-12 cm. Vikt: 210 g

1622 8060  Modellskepp höjd: 34cm. Längd: 42cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:52)

1622 8310  Muggar med mera, bland annat Slottsboden, 10 delar. Längd: 11-15. Höjd: 2-15 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:13)

1622 9381  Offsettryck 2 st, Octaevo, Janus Warrior. Bildmått: 48x38 cm, yttermått inklusive ram: 72x52 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:26)

1622 9233  Oljemålning + häfte, Lars Grandin (1942-2010), Sverige. "Bro". Signerad, daterad 1991, Utställd på Thielska Galleriet 1993. Olja på duk, 78x98 cm, yttermått inklusive ram: 81x101 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:17)

1622 9267  Oljemålning + häfte, Lars Grandin (1942-2010), Sverige. "Byggnad". Signerad, daterad 1988, Utställd på Thielska galleriet 1993, + Liljevalchs 1990. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 49x67 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:19)

1622 9189  Oljemålning Albert Krüger (1885-1965), Sverige. "Viks fiskeläge". Signerad, daterad 1949. Olja på pannå41x53 cm, yttermått inklusive ram: 56x67 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:06)

1622 9161  Oljemålning Alexander Langlet (1870-1953), Sverige. Karoliner. Signerad, daterad -40. Olja på duk, 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 80x100

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:37)

1622 9063  Oljemålning Arne Tegelman (1907-1981), Sverige. Signerad, segelbåt på hav. Olja på duk, 63x75 cm, yttermått inklusive ram: 74x87 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:43)

1622 8313  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:32)

1622 9019  Oljemålning Claes Caspersson (f. 1953), Sverige. Båt i skärgården. Signerad. Olja på duk, 60x72 cm, yttermått inklusive ram: 62x75 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:52)

1622 9131  Oljemålning Elisabeth Ekwall, Blomstilleben med petunior. Signerad, daterad -21. Olja på duk, 29x25 cm, yttermått inklusive ram: 38x34 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:11)

1622 9130  Oljemålning Elisabeth Ekwall. Signerad, daterad a tergo 2022, efter R Fiorentino. Olja på duk, 25x37 cm, yttermått inklusive ram: 33x46 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:50)

1622 8085  Oljemålning Gelotte. Signerad, landskap. Olja på duk, landskap, 47x62cm, yttermått inklusive ram: 60x76cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:41)

1622 7183  Oljemålning Harald Fredrikson (1902-1973), Sverige. Hästar, monogramsignerad. Olja på duk, 90x92 cm, yttermått inklusive ram: 111x112 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:11)

1622 9132  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 68x100 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:19)

1622 9211  Oljemålning Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på pannå, 25x28, yttermått inklusive ram. 35x37 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:52)

1622 9097  Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. Signerad, blommor. Olja på pannå, 22x15 cm, yttermått inklusive ram: 38x32 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:50)

1622 9040  Oljemålning Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. "Ensam i Neapel". Signerad. Olja på pannå, 49x22 cm, yttermått inklusive ram: 58x31 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:58)

1622 9041  Oljemålning Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Signerad, "kväll i Positano". Olja på pannå, 24x46 cm, yttermått inklusive ram: 32x57 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:23)

1622 9090  Oljemålning Mirko Vucinic (f. 1957), Serbien. "Lucian Freud". Signerad, daterad 2001. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 47x37 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:31)

1622 9004  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal. Sjöstrand. Signerad a tergo, Moses. Olja på duk, 82x60 cm, yttermått inklusive ram: 105x82 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:20)

1622 9098  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, båtmotiv. Olja på pannå, 11x13 cm, yttermått inklusive ram: 25x29 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:55)

1622 9316  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flickor & dalahästar, ej signerad, oramad. Olja på duk, 80x100 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:41)

1622 9391  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Insjölandskap, omkring 1900. Ej signerad. Olja på pannå, 30x46 cm, yttermått inklusive ram: 51x70 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:11)

1622 9180  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nutida, Kvinna. Olja på duk, ej signerad, 90x60 cm, yttermått inklusive ram: 103x73 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:58)

1622 9301  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Otydlig signatur, porträtt. Olja på duk, 46x34 cm, yttermått inklusive ram: 64x53 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:20)

1622 9215  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Demmers 1958, interiör. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x103 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:16)

1622 8345  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1915, flicka på landsväg. Olja på duk, 37x64 cm, yttermått inklusive ram: 48x74 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:29)

1622 8153  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 63. Olja på pannå, 22x15 cm, yttermått inklusive ram: 26x20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:42)

1622 9398  Oljemålningar 2 st, Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Kustlandskap. Signerade, pannå, yttermått inklusive ram: 45x36 - 56x64 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:10)

1622 9296  Papperskorg Metall. Diameter: 37 cm. Höjd: 41 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:09)

1622 9139  Pärlcollier 3 st. Samt lösa pärlor. Längd: 0,5-48 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:40)

1622 9261  Parti bijouterier bland annat Silver

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:23)

1622 9102  Parti bijouterier diverse, halsband, örhängen

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:42)

1622 9302  Parti grafik bland annat Chagall, ej signerad, oramade lösa blad, bladets mått: 17x26 - 62x46 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 21:04)

1622 9067  Parti linnedukar & servetter 5 dukar om 180x230 cm, 210x375 cm, 150x360 cm, 130x210 cm, 140x140 cm, 4 servetter 60x60 cm, 10 servetter 68x68 cm, 8 cm servetter 63x63 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:28)

1622 9068  Parti linneservetter diverse. Storlekar

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:16)

1622 9232  Parti silver 15 delar, (12+ 1+ 1+ 1). Silver. Längd: 10-15 cm, höjd: 6 cm, Vikt: 170 g ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:26)

1622 9237  Parti silver 3 delar, Bland annat Borglia, Vikt: 170 g ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:23)

1622 9223  Parti silverföremål 11 delar, diverse. Längd: 3,5-13, höjd: 3-13 cm, vikt: 230g brutto

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:06)

1622 8094  Pastell Carl Brandt. Signerad, björkar, yttermått inklusive ram: 108x72cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:54)

1622 9083  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -52, porträtt. Bildmått: 36x26 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:49)

1622 9395  Pianopall med låda, mahogny, Textil av Estrid Ericson, "Elefant". Längd: 92 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:06)

1622 8016  Picknickväska Pic ball, Guzzini, Italien, Plast. Höjd: 25 ca

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:02)

1622 9351  Piedestaler 2 st, nutida, glaserade. Höjd: 44-52 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:54)

1622 9022  Plåtburkar 3 st, 12-16, varav 2 st Gevalia. Höjd: 24-30 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:27)

1622 9245  Plunta + tumlare, 5 delar, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Höjd: 3,5-17 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:49)

1622 9182  Pottskåp Ett par, omkring 1900. Bredd: 40 cm, djup: 40 cm, höjd: 59 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:53)

1622 9202  Prakturna Metall / porslin. Höjd: 70 cm

1622 9042  Punschkoppar 10 st, silver, Ceson, Stockholm, blandade årtal. Höjd: 5 cm, Vikt: ca 315 g

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:05)

1622 9285  Ring 18k guld. Med 2 vita stenar, Ringmått: 16,5. Vikt: 1,1 g

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:59)

1622 9007  Sadelstol "Salli", Finland, skinn & krom, höj / sänkbar, på hjul

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:55)

1622 8238  Salongsgrupp 3 delar, soffa + 2 fåtöljer, omkring 1900, mahogny, intarsia, fåtöljer med trissor. Längd: 62-134

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:45)

1622 9137  Sameskedar + kaffeskedar, 6 + 6 delar, silver, norra Sverige. Längd: 11,5-12 cm. Vikt: 150 g

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:14)

1622 9357  Sideboard England. Längd: 161 cm. Djup: 37 cm, höjd: 81 cm, nyckel

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:51)

1622 9056  Skål Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Fauna" Nuutajärvi, Finland, glas i blått. Diameter: 15 cm, höjd: 18 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:13)

1622 8309  Skål på fot, Boda Åfors, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 13 cm, höjd: 12 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:11)

1622 9378  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Veckla", Gustavsbergs Studio, stengods vit carrara-glasyr med svart kantdetalj. Längd: 14,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:12)

1622 9307  Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Tulpaner. Diameter: 22. Höjd: 15 cm

1622 9093  Skålar 2 st, Kina, dekor av figurscener, undertill med fladdermöss och blommor. Diameter: 14-19 cm, höjd: 4,5-5,5 cm

Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:51)

1622 9367  Skålar 2 st. Stengods, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 9-17 cm

1622 9018  Skålar 4 st, Asien, porslin, Diameter: 7,5-18 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:16)

1622 9235  Skålar 4 st, Kina. Diameter: 9-10,5

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:45)

1622 9016  Skålar Kina, porslin, Diameter: 15 cm. Höjd: 7 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:13)

1622 2027  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med studiohanden. Bredd: 33 cm. Längd: 26 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:33)

1622 9181  Skänk nutida, bemålad. Bredd: 93 cm, djup: 40 cm, höjd: 83 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:45)

1622 9175  Skåp 1930-tal, 3 glasade dörrar, betsad björk. Bredd: 140 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 141 cm, nyckel

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:47)

1622 9236  Skrin + + 2 st ägg, Malakit. Längd: 6-10 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:14)

1622 9203  Skulptur Byst, Limoges, kvinna. Höjd: 21 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:27)

1622 9191  Skulptur Efter antiken, Marmor. Höjd: 36 cm

Hammered for 22.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:23)

1622 2008  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ko. Längd: 15 cm, höjd: 12 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:36)

1622 9229  Skulptur Indonesien, trä. Höjd: 96 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:37)

1622 9195  Skulptur lejon, Royal Copenhagen. Längd: 31 cm. Höjd: 16 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:50)

1622 9192  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Drake, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: 12 längd: 9 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:22)

1622 9344  Skulptur Lladro, flicka. Höjd: 30 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2024 11:39)

1622 9262  Skulptur Shona, sten. Höjd: 44 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:48)

1622 1018  Skulptur Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Man till häst, brons. Signerad. Längd: 11 cm, höjd: 9 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:58)

1622 8165  Skulpturer 2 st, Buddhor, Thailand, metall. Höjd: 19-22 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:49)

1622 9010  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ur serien All världens barn. Gustavsberg, Höjd: 10-14 cm

1622 9002  Smycken + fickur, 8 delar, Broscher + halsband, bland annat silver

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:07)

1622 9188  Soffa Howardmodell. Längd: 200 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:14)

1622 9111  Soffa Sengustaviansk, furu. Längd: 202 cm, djup: 64 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:05)

1622 8237  Soffbord Asien, med låda & glasskiva. Bredd: 138 cm, djup: 51 cm, höjd: 51 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:45)

1622 9014  Soffbord Haslev, Danmark, "Opus 6". Oval bordsskiva, kopplat benkryss. Etikettmärkt. Bredd: 100 cm. Bredd: 72 cm. Höjd: 51 cm

Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:27)

1622 9070  Soffbord på trissor, plexiglas. Bredd: 60 cm, djup: 45 cm, höjd: 37 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:51)

1622 7285  Soffgrupp 4 delar, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Swedese. 2 st Soffor + bord + fåtölj. Längd: 87-146-205 sam. Längd: 140. Djup: 80 cm. Höjd: 42 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:33)

1622 9279  Spegel 1950-tal, 90x45 cm

1622 9024  Spegel krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höjd: 47,5 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:44)

1622 9358  Spegel med träram, nutida, 57x174 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:26)

1622 9186  Spegel nutida, oval, 60x50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:29)

1622 9347  Spegel oval, Gustaviansk stil, 57x40 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:37)

1622 8026  Spegellampett "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgylld, avlång med uppsvängt genombrutet krön. 58x16 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:53)

1622 8025  Spegellampett "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgylld, avlång med uppsvängt genombrutet krön. Svängd ljusarm av mässing, 58x16 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:51)

1622 9194  Spiselhundar Ett par, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 18 längd: 12 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:56)

1622 9085  Stekgryta + potta, Kockums, emaljerade. Längd: 33 cm, diameter: 27 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:35)

1622 9284  Stol 1800-tal, provinsarbete

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:08)

1622 9228  Stol Gustaviansk

1622 8182  Stol Rokoko

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:27)

1622 9224  Stolar 4 st, Erik Wörtz, "Lena", IKEA, trä, 1970-tal

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:08)

1622 8162  Stolar 4 st, Teak, Bertil Fridhagen (1905-1993), Bodafors, 1960-tal

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:29)

1622 9119  Stolar Ett par, Gustasvianska, provinsarbeten

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:22)

1622 9023  Stuvbitar Marimekko, bland annat Maija Isola, diverse längder

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:26)

1622 9078  Taburetter ett par. Längd: 36 cm. Djup: 36 cm, höjd: 46 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:30)

1622 9187  Takarmatur med prismor. Djup: 54 cm, höjd: 57 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:57)

1622 8018  Takarmatur Rokokostil. Höjd: 60 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:05)

1622 9352  Takarmatur Tiffanystil, diameter: 39, höjd: 30 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:45)

1622 8300  Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 40 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:28)

1622 8296  Tallboy Nyrenässans, vitmålad, 6 lådor. Bredd: 90 cm, djup: 55 cm. Höjd: 131 cm, nyckel

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:00)

1622 8209  Teckningar 3 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 20x19-27x34 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:22)

1622 9089  Tekanna Kina, räfflad yta, dekor av svalor, på träsockel. Höjd: 13 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:35)

1622 9254  Tekoppar + fat mm, 13 delar, Spodes Italian, Copeland

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:51)

1622 9375  Telefonhyllor 2 st, 1950-tal, teak. Bredd: 35-46 cm, djup: 22-25 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:46)

1622 9315  Teservisdelar 11 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Stengods, "Anemone", Arabia, 4 tekoppar + 2 extra fat, 6 assietter, tekanna

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:16)

1622 9025  Tillbringare 3 st, bland annat Boda. Höjd: 17-23 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:11)

1622 9383  Toilettgarnityr 9 delar, Kristall, modell äldre. Längd: 10-25. Höjd: 3-13 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:43)

1622 9106  Trädgårdssoffa Bemålad metall. Längd: 120 cm, djup: 60 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:08)

1622 9392  Trädgårdsstol Ormbunke, Melins Anderstorp

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:34)

1622 9071  Tuschteckningar Per Landström (1910-1999), Sverige. Signerade, daterade 1935, Adolf Fredriks kyrka/Fjällgatan. Bildmått: 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 36x29 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:35)

1622 9055  Uppläggningsfat + såsskål, tidigt 1900-tal, Göteborg, Rörstrand, porslin. Längd: 20-52 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:41)

1622 9072  Urna med hänklar Capodimonte, Italien, porslin, reliefdekor av figuriner. Diameter: 18 cm, höjd: 25 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:09)

1622 9146  Utställningsaffisch Sam Francis. Signerad, 100x70 cm, oramad

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:42)

1622 9304  Utställningskataloger mm bland annat Picasso, Konstrevy & Auktionskataloger, modell äldre. Längd: 12,5-24,5 cm, 17-32 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:16)

1622 8304  Väggarmaturer Adrien Gardère, "Melampo", Artemide, vinkelbar klädd skärm, aluminium. Höjd: 35 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:57)

1622 9258  Vägghylla Kajsa och Nils Strinning, "String", teakfanér. Bredd: 80 cm. Höjd: 77 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:44)

1622 9087  Vägglykta Utomhusbelysning, koppar, gultonat glas. Höjd: cm. Djup: 40 cm, höjd: 33 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:39)

1622 9148  Väggpendyl Empirestil, guldbemålad. Höjd: 52 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:26)

1622 9133  Väggplatta Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Gamla Stan" ur serien "Väggplattor", Gustavsberg 1963. Målad och glaserad stengodslera, 28x28,5 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:30)

1622 9199  Väggplatta Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, Hus. Längd: 30 cm, höjd: 30 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:21)

1622 9198  Väggrelief Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Luciakatt. Längd: 12 cm. Höjd: 11 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:25)

1622 9177  Väggur Gustaviansk stil, med graverad plakett, 80x40 cm

1622 8020  Väggur sent 1800-tal. Höjd: 85 ca

1622 9059  Värmetallrikar 12 st, nysilver. Diameter: 29,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:08)

1622 9096  Vas Böhmikst glas i lila, slipad dekor. Höjd: 50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:55)

1622 9364  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Stengods, Rörstrand. Höjd: 21 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:05)

1622 9159  Vas Finland. Höjd: 21 cm, silvermontering

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:39)

1622 9345  Vas glaserad keramik, motiv med gäss. Höjd: 41 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:39)

1622 2039  Vas Gustavsberg, märkt 1888. Höjd: 24 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:06)

1622 9140  Vas Kina, 1800-tal, Landskapsmotiv, blåvit. Höjd: 59 cm

Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:07)

1622 9239  Vas Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Kosta, höjd: 24 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:02)

1622 9377  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Grazia", Gustavsberg, stengods, vit carrara-glasyr med målad silverdekor. Höjd: 11 cm, Signerad och märkt216 cm

1622 2012  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 21 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:47)

1622 9003  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Artist collection, Kosta Boda. Höjd: 35 ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:50)

1622 9243  Vaser 2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 16-22 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:01)

1622 9028  Vaser 3 st, glas, delvis Orrefors. Höjd: 20-33 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:59)

1622 9027  Vaser 3 st, kristall. Bland annat Vicke Lindstrand, Kosta. Höjd: 15-22 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:12)

1622 9057  Vaser Ett par, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, "Carrara", stengods, vit glasyr. Diameter: 10 cm, höjd: 12 cm

1622 7184  Vitrinskåp England, 1930-tal, halvmåne, mahogny. Bredd: 88 cm, djup: 36 cm, höjd: 123 cm

1622 8180  Vitrinskåp Louis XVI-stil. Bredd: 71 cm, djup: 37 cm, höjd: 114 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:28)

1622 9150  Vykortsalbum ca 200 st

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:09)

1622 9076  Ytterfoder 4 st, Gustavsberg. 2 st Waldemarsudde (höjd: 9,5 cm), 1 st Empire 4 (höjd 17,5 cm) samt 1 st Empire 5 (höjd 19,5 cm)

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:34)

1622 9053  Ytterfoder dekor av får, Italien, porslin. Diameter: 34 cm, höjd: 15 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:58)

1622 9293  Ytterfoder Jugend, keramik, 18 cm. Höjd: 15 cm, diameter: 18 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:02)

1622 9240  Ytterfoder Schlittne. Ungern, porslin med floral dekor. Diameter: 19 cm, höjd: 17 cm

1622 9230  Ytterfoder Slottsboden, "De Kungliga Slotten", porslin, Höjd: 18. Diameter: 22 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:09)

1622 9050  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 15 cm, höjd: 15,5 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:01)

1622 9049  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)